Skanery 3D to urządzenia, które znacznie ułatwiają projektowanie 3D na podstawie fizycznego obiektu. Cyfrowy model 3D jest tworzony na podstawie chmury punktów, uzyskanej w trakcie skanowania. Urządzenie usprawnia cyfrowe projektowanie 3D obiektów fizycznych, pomagając w łatwy i szybki sposób uzyskać szereg informacji na temat wymiarów, geometrii czy koloru modelowanego elementu. 

Pliki wygenerowane przez skaner 3D są zapisywane w postaci chmury punktów, najczęściej w formacie STL. Niemniej jednak, istnieje również możliwość zapisania ich w rozszerzeniu OBJ, ASC, czy PLY. Dokładność wygenerowanych wymiarów sięga 0,005 mm. 

Skanowanie 3D może odbywać się za pośrednictwem różnych technologii, np. lasera lub światła strukturalnego. Rodzaj użytej metody jest ściśle związany z możliwościami zastosowania urządzenia, do modelowania różnych obiektów. Skanery 3D mogą skanować elementy o małych, średnich (np. drzwi samochodu) lub dużych (budynki) gabarytach. Jakie są główne różnice pomiędzy skanerami 3D laserowymi, a skanerami 3D na światło strukturalne? 

Technologia światła strukturalnego

Skanery 3D na światło strukturalne emitują światło w postaci linii, które padają na analizowany obiekt fizyczny. Położenie wiązki zmienia się podczas skanu, zbierając dane dotyczące analizowanego elementu. Kamery zamontowane w urządzeniu rejestrują i badają ułożenie linii, generując cyfrowy model obiektu. 

Ten rodzaj technologii cechuje się dużą szybkością skanowania 3D, dlatego też jest dedykowana w przypadku generowania modeli 3D ludzi. Skanery 3D na światło strukturalne to urządzenia lekkie, które cechują się niższą ceną od skanerów 3D laserowych. Niemniej jednak, są bardzo wrażliwe na warunki oświetleniowe, wszelkie cienie na obiekcie posiadają odwzorowanie na wygenerowanym pliku 3D. Dlatego używanie tego typu skanera na zewnątrz, lub w trudnych warunkach (np. pomieszczeniach o dużym zapyleniu) może być problematyczne. Dodatkowo, czarne lub błyszczące powierzchnie muszą być pokryte specjalnym sprayem przed rozpoczęciem skanowania 3D. 

Technologia laserowa 

Technologia laserowa, używana w skanerach 3D polega na analizie załamania promieni lasera na powierzchni badanego obiektu, lub zmierzeniu odległości pomiędzy elementem fizycznym, a urządzeniem. Sensor lub kamera przetwarza uzyskane dane i odtwarza geometrię obiektu. 

Laserowe skanery 3D cechują się znacznie wyższą precyzją i rozdzielczością skanów 3D, w porównaniu do urządzeń używających technologii światła strukturalnego. Są one zdolne do skanowania w słabych warunkach oświetleniowych, a także czarnych, błyszczących i białych elementów, bez konieczności pokrywania ich sprayem matującym. Dodatkowo, laserowe skanery 3D mogą skanować duże obiekty (np. budynki). Niemniej jednak, zazwyczaj są znacznie droższe, niż skanery na światło strukturalne, a przy tym cechują się niższą szybkością skanowania. 

ZaletyWady
Skanery 3D na światło strukturalne– duża prędkość skanowania
– niska waga
– niska cena
– wysoka wrażliwość na warunki otoczenia (np. naświetlenie)
– problematyczne skanowanie 3D na zewnątrz
– wymagane pokrywanie sprayem matującym czarnych i błyszczących obiektów
Laserowe skanery 3D– wysoka precyzja skanów 3D
– wysoka rozdzielczość skanów 3D
– możliwość skanowania 3D obiektów o dużych gabarytach
– wyższa cena
– niższa szybkość skanowania 3D

Wybór odpowiedniego skanera 3D nie jest łatwym zadaniem. Spektrum dostępnych urządzeń jest ogromne, a ilość parametrów, na które warto zwrócić szczególną uwagę może przytłoczyć. Niemniej jednak, dobranie skanera 3D dostosowanego do indywidualnych potrzeb pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, dlatego warto ściśle sprecyzować swoje wymagania przed dokonaniem zakupu.

Comments are closed.

You may also like

More in Skanery 3D